Dostosowanie systemu edukacji do gospodarki opartej na przemyśle 4.0 oraz konieczność unowocześnienia doradztwa zawodowego – to jedne z głównych tematów poruszanych podczas konferencji „Nowy wymiar doradztwa zawodowego w aspekcie rynku pracy 4.0”. Wydarzenie w którym wieli udział także przedstawiciele Małopolski odbyło się 26-27 lutego w Bydgoszczy.
Niezwykle ważnym punktem spotkania była dyskusja skupina wokół zagadnień związanych z trendami i technologiami wpływającymi na rynek pracy. Prelegenci zwrócili uwagę, że z jednej strony tendencje demograficzne, a z drugiej rozwój technologii będą prowadzić do ograniczania liczby placówek szkolnych i tworzenia mniej licznych, ale lepiej wyposażonych centrów kształcenia. Problem stanowi niewystarczające kształcenie w systemie szkolnym kompetencji związanych z m. in. z robotyką, sztuczną inteligencją, drukiem 3D, wykonywaniem prac przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych (dronów) i poruszanie się wyłącznie w obrębie „tradycyjnych” zawodów.
W konsekwencji również doradztwo zawodowe nie odnosi się do potrzeb współczesnego rynku pracy i nadchodzących na nim zjawisk. Prognozy zapotrzebowania rynku pracy tworzone są w oparciu o dane dotyczących okresów minionych, a nie w oparciu o trendy technologiczne. Tymczasem przemysł 4.0 opiera się na rozwoju big data, autonomicznych robotów, integracji systemów, rozszerzonej rzeczywistości, internecie rzeczy, cyberbezpieczeństwie itd. Zarówno w kształceniu zawodowym, jak i we wstępnym zapoznawaniu się z zawodami w ramach doradztwa zawodowego należałoby w jak największym stopniu oprzeć się na doświadczaniu przez uczniów elementów przemysłu 4.0.








Podczas spotkań warsztatowych uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z prezentacjami i wykładami przedstawicieli firm stosujących zaawansowane technologie. Można było dowiedzieć się m. in. o funkcjonowaniu „cyfrowych bliźniaków” przedsiębiorstw, które odwzorowują procesy produkcyjne w świecie cyfrowym, o wirtualnych symulacjach stanowisk zrobotyzowanych, o dużych modelach językowych (LLM). Uczestnicy mieli okazję wypróbować inteligentne sterowanie spawaniem laserowym, obsługę dronów czy przemysłowych maszyn drukujących w 3D, mogli doświadczyć symulacji wykonywania zadań zawodowych przy użyciu gogli i okularów obsługujących wirtualną rzeczywistość i rozszerzoną rzeczywistość.