W dniach 25–28 lutego 2025 roku delegacja Wojewódzkiego Zespołu Koordynacji z Małopolski odwiedziła Turyngię, by poszerzyć wiedzę o niemieckim systemie kształcenia zawodowego oraz omówić możliwości współpracy w zakresie doskonalenia zawodowego. Wizyta obejmowała spotkania z władzami Kraju Związkowego Turyngia, przedstawicielami Izby Rzemieślniczej w Erfurcie oraz lokalnymi przedsiębiorcami.
Izba Rzemieślnicza w Erfurcie – doświadczenia i innowacje
Podczas wizyty delegacja odwiedziła Izbę Rzemieślniczą w Erfurcie, gdzie omówiono historię współpracy oraz aktualne wyzwania związane z kształceniem zawodowym na potrzeby niemieckiego rzemiosła. Zaprezentowano cele i plany Izby na przyszłość, a także szczegółowo przedstawiono niemiecki system dualnego kształcenia, który łączy naukę teoretyczną z praktycznym kształceniem w przedsiębiorstwach.
Dzień uzupełniła wizyta u lokalnego przedsiębiorcy zaangażowanego w działalność Izby oraz spotkanie networkingowe, gdzie omówiono potencjalne obszary współpracy w obszarze edukacji, rynku pracy oraz działań wspierających kształcenie ustawiczne pomiędzy Województwem Małopolskim oraz instytucjami reprezentowanymi przez członków WZK. Ponadto przedstawiono system szkolenia na potrzeby rzemiosła w Polsce.
Kształcenie zawodowe i współpraca regionalna
Kolejny dzień rozpoczął się wizytą w Centrum Kształcenia Zawodowego Izby Rzemieślniczej w Erfurcie. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak funkcjonuje nowoczesne zaplecze edukacyjne, dostosowane do potrzeb niemieckiego rynku pracy.
Następnie odbyło się spotkanie z Ministrem Stefanem Gruhnerem w Kancelarii Zarządu Kraju Związkowego Turyngia. Rozmowy koncentrowały się na roli edukacji w kształtowaniu rynku pracy, wsparciu inicjatyw związanych z uczeniem się przez całe życie oraz możliwościach współpracy Małopolski i Turyngii w tych obszarach. Dyskutowano także o roli doradztwa zawodowego, uczelni wyższych i władz lokalnych w rozwijaniu kompetencji przyszłych pracowników.
W ramach wizyty delegacja odwiedziła również Weimar, gdzie odbyło się spotkanie w TIBOR – Towarzystwie Edukacji, Doradztwa i Mediacji mbH. Celem spotkania było zapoznanie się z systemem koordynacji kształcenia na różnych poziomach oraz modelami kształcenia zawodowego w Niemczech. Podczas spotkania zaprezentowano również system wsparcia związany z aktywizacją bezrobotnych oraz niemieckie rozwiązania służące przekwalifikowywaniu osób zagrożonych bezrobociem.
Wyjazd zorganizowany został w ramach przedsięwzięcia pn.: Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych SKiMLLL - Inwestycji A. 3.1.1. Krajowego Planu Odbudowy.











