Już 7 i 8 czerwca odbędzie się druga edycja Hackathonu dla Małopolski. Formuła otwarta jest dla wszystkich mieszkańców regionu. Uczestnicy będą mieli 2 dni, by wspólnie wypracować odpowiedzi na ważne wyzwania stojące przed Małopolską. Właśnie wystartowała rekrutacja i możliwość zgłoszenia chęci udziału w Hackathonie.
Formuła hackathonu sprawdziła się w ubiegłym roku i została wykorzystana przez Województwo Małopolskie po raz kolejny, by poszukać nieszablonowych, nieoczywistych, zaskakujących pomysłów. Co więcej, dla uczestników to okazja, by nie tylko pobudzić swoją kreatywność, ale także rozwinąć kompetencje kluczowe na rynku pracy dotyczące: przedsiębiorczości, pracy zespołowej, zarządzania czasem czy prezentacji swoich pomysłów. Do udziału w Hackathonie zapraszamy przede wszystkim studentów, którzy wchodzą na rynek i mają szansę na rozwój umiejętności. W wydarzeniu mogą jednak też wziąć udział inni zainteresowani – ważna jest chęć do pracy, pomysłowość i zaangażowanie.
Jak dołączyć?
Osoby zainteresowane udziałem w Hackathonie muszą wypełnić zgłoszenie poprzez elektroniczny formularz, znajdujący się na stronie. Termin rekrutacji upływa 12 maja. Do Hackathonu można zgłosić się zarówno indywidualnie, jak i zespołowo.
O wydarzeniu
Tematyka Hackathonu dla Małopolski 2025 roku koncentruje się na trzech kluczowych obszarach: zielonej rewolucji, promocji regionu oraz zrównoważonej turystyce. Wydarzenie odbędzie się w Klubie Studenckim „Arka” przy ul. Klemensiewicza 3 w Krakowie i skierowane jest do tych, którzy mają świadomość, że przyszłość regionu można kształtować przez kreatywność, innowacje i zaangażowanie. Na miejscu dostępni będą mentorzy i eksperci, reprezentujący różne dziedziny biznesu. Ich rolą będzie podpowiadanie uczestnikom Hackathonu, jak rozwinąć swój pomysł, i w pełni odpowiedzieć na zadane wyzwanie. W drugim dniu wydarzenia uczestnicy zaprezentują swój projekt przed jury, które oceni wypracowane rozwiązania i zdecyduje o przyznaniu nagród. W gronie jury znajdą się m.in. przedstawiciele Województwa Małopolskiego, biznesmeni, przedstawiciele funduszy inwestycyjnych. Jury wybierze też projekty, które mają największy potencjał do dalszego rozwoju.
To już kolejny hackathon, który realizujemy z myślą o wykorzystaniu nowoczesnych technologii na rzecz podniesienia jakości życia w Małopolsce. Poprzednia edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem uczestników i przyniosła nam konkretne, ciekawe pomysły. Dlatego idziemy za ciosem, znów sięgamy po taką formułę i liczymy, że ponownie wyobraźnia uczestników nas zaskoczy
– mówi Łukasz Smółka, Marszałek Województwa Małopolskiego.
Pierwsza edycja
W pierwszej edycji Hackathonu dla Małopolski, która odbyła się 23-24 listopada 2024 r., udział wzięło około 80 uczestników. Wydarzenie odbyło się w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości w Małopolsce, który trwał od 18 do 24 listopada 2024 roku, i przyniosło odpowiedzi na zagadnienia zgłoszone m.in. przez Tatrzański Park Narodowy, Koleje Małopolskie czy Zespół ds. Rozwoju Ruchu Rowerowego w Departamencie Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Zobacz nagranie z wydarzenia.
Na jesień tego roku, zaplanowano trzecią edycję Hackathonu dla Małopolski, która odbędzie się tym razem w Tarnowie. Szczegóły już wkrótce.
Hackathon dla Małopolski 2025 realizowany jest w ramach projektu „Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie, w tym uczenia się dorosłych”, współfinansowanego ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności, inwestycja A3.1.1 Wsparcie rozwoju nowoczesnego kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie (numer umowy: KPO/22/LLL/U/0002).
Wydarzenie realizowane jest przez Województwo Małopolskie we współpracy ze Startup Academy.
