Delegacje zagraniczne na Festiwalu Zawodów

Festiwal Zawodów, który odbył się w dniach 2-3 kwietnia 2025 roku odwiedziło niemal 20 000 uczniów kończących szkoły podstawowe. Oglądali oni stoiska ok. 130 wystawców: szkół branżowych i techników, pracodawców i instytucji z całej Małopolski, prezentujących różne możliwe kierunki dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej.

Podobnie jak w latach poprzednich, na Festiwalu wystąpiły gościnnie również delegacje zagraniczne z regionów partnerskich Województwa Małopolskiego. Umożliwia to poszerzenie perspektywy uczniów zwiedzających Festiwal i krótkie – niejednokrotnie ich pierwsze – doświadczenie interkulturowości, a także wymianę doświadczeń między polskimi i zagranicznymi uczniami, nauczycielami, przedstawicielami administracji, zaangażowanymi w kształcenie zawodowe.

W tym roku swoje prezentacje przedstawiły 4 regiony partnerskie Województwa Małopolskiego – w kolejności alfabetycznej: Kraj Preszowski ze Słowacji, Kraj Związkowy Turyngia z Niemiec, Owernia-Rodan-Alpy z Francji, Żupania Istryjska z Chorwacji.

Zarówno Kraj Preszowski, jak i Żupania Istryjska prezentowały pracę w branży hotelarsko-gastonomicznej. Uczniowie mogli uczyć się sztuki baristycznej i dekoracji cukierniczych ze szkołą z Górnego Smokowca oraz przygotowywania potraw z produktów regionalnych ze szkołą Eugena Kumičića z Rovinj. Profesjonaliści z tych regionów spotkali się z Dyrekcją Małopolskiej Szkoły Gościnności i rozmawiali o możliwościach współpracy.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko Turyngii, na którym uczennice Ernst-Benary-Schule z Erfurtu prezentowały zabiegi kosmetyczne i fryzjerskie, a modelem mógł być każdy chętny. Wiele uczestników i uczestniczek Festiwalu odwiedzając stoisko odmieniło swój wygląd.

Delegacja francuska z kolei pokazała trendy związane z nowymi technologiami. Uczniowie mogli zobaczyć elementy pracy projektanta przemysłowego prezentowane przez uczniów i nauczycieli centrum kształcenia AFPMA z Ain. Na bazie przygotowanych projektów drukowano w formacie 3D symbole związane z naszym krajem i obydwoma regionami – był to orzeł biały, makieta krakowskiego rynku, logotyp regionu Owernia-Rodan-Alpy. Dodatkowo delegacja francuska przygotowała w języku polskim quiz Kahoot na temat druku 3D, przemysłu i samego Regionu Owernia Rodan-Alpy. Według szacunków delegacji francuskiej, stoisko przyciągnęło ok. 2000 osób, a w samym quizie Kahoot zagrało ponad 360 osób, wygrywając upominki.

Stoiska z delegacjami zagranicznymi odwiedzili przedstawiciele Zarządu Województwa Małopolskiego: pierwszego dnia trwania Festiwalu Wicemarszałek Witold Kozłowski, a drugiego dnia – Marszałek Łukasz Smółka, którzy z każdą z delegacji wymienili pozdrowienia oraz spostrzeżenia na temat kształcenia w prezentowanych przez nich zawodach i regionach. Marszałkowie otrzymali od delegacji wspomniane symbole orła białego, Krakowa i Owernii-Rodan-Alpy, regionalne produkty z Chorwacji, Słowacji i Niemiec, uczestniczyli też w krótkiej degustacji i w pokazach zawodowych na stoiskach. Festiwal odwiedził również Konsul Generalny Niemiec pan Holger Mahnicke, z którym spotkał się pan Marszałek Kozłowski. Ponadto przedstawiciele szkół zagranicznych odbyli wiele rozmów ze szkołami polskimi, prezentującymi się na Festiwalu, wymieniając doświadczenia i kontakty.