Opinia Business Center Club dot. funkcjonowania szkolnictwa zawodowego w Polsce
Dla kogo
Wszyscy
Kategoria
Badania i Analizy
Opis
"W ocenie BCC nie powiodła się zmiana wizerunku szkolnictwa zawodowego, która miała doprowadzić do nasycenia rynku specjalistami. Szkoły branżowe stanowią w większości wybór negatywny dla uczniów, którzy nie mają szans w szkołach licealnych z uwagi na uzyskane stopnie. Wynika to z braku promocji tych szkół w nowoczesny sposób, skierowany zarówno do uczniów jak również rodziców. Pójście do tych szkół postrzegane jest przez uczniów i ich rodziców w większości przypadków jako porażka.
Same szkoły również nie radzą sobie z naborem po I poziomie kształcenia na kolejny, co oznacza, że uczniowie nie znajdują wartości w pozostawaniu w tym systemie szkolenia.
Niepokoi też niski odsetek osób pracujących w zawodzie po ukończeniu szkoły branżowej. Szkoły nadal w niewielkim stopniu interesują się losami absolwentów i nie weryfikują swojego podejścia do kształcenia.
Tymczasem przedsiębiorcy nie są w stanie znaleźć specjalistów branżowych i posiłkują się imigrantami oraz szkoleniem na własny rachunek np. kursy zawodowe w zakładzie pracy. Oferta potrzeb rynkowych nadal rozmija się z zapotrzebowaniem rynku na zawody wysokospecjalistyczne. Szkoły wybierają te kierunki, które można kształcić bez większego zaplecza i bazując na aktualnej kadrze nauczycielskiej."