XV konferencja „Małopolska otwarta na wiedzę” zakończona

XV konferencja „Małopolska otwarta na wiedzę" już za nami. W piątek, 29 września 2023 roku w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, niemal 150 gości wzięło udział w podsumowaniu 7 lat realizacji dużych projektów Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie pn. „Kierunek Kariera", „Kierunek Kariera Zawodowa" i „Łap skilla!", w których swoje kompetencje rozwinęło ponad 57 tysięcy pracujących Małopolan. 

Wydarzenie pod hasłem "Umiejętności w harmonii - technologia i JA" było również odniesieniem do obchodzonego w całej Europie Europejskiego Roku Umiejętności oraz okazją do zgłębienia tematu sztucznej inteligencji i jej wpływu na rynek pracy i edukacji.

Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego otwierając konferencję zapowiedział, że wydane przez ostatnie 7 lat niemal 200 milionów złotych na rozwój kompetencji pracujących Małopolan to dopiero początek.

"Umiejętności to zasób, którego nie można przecenić, dlatego od wielu lat jako Zarząd Województwa Małopolskiego kładziemy duży nacisk na rozwój kompetencji Małopolan. Już dziś zapraszam do, opiewającego na 90 mln złotych, projektu „Małopolski Pociąg do Kariery", który będzie realizowany w perspektywie 3 lat, rozpoczynając od stycznia 2024 roku." – kontynuował Józef Gawron.

Dotąd z takiej możliwości skorzystało ponad 7000 kierowców, 3000 pracowników biurowych i administracji, 1000 mechaników pojazdów i maszyn, 1000 pracowników branży medycznej i beauty, 1200 pracowników gastronomii, 5500 pracowników fizycznych i budowlanych, 2500 pracowników sprzedaży, 2200 spedytorów i logistyków, 750 rolników i wiele innych profesji. 

Obecna na konferencji Pani Ewelina Owczarska, wiceminister funduszy i polityki regionalnej podkreśliła wagę uczenia przez cale życie oraz wspierania kompetencji osób dorosłych w Polsce. Temat ten zdecydowanie rozwinęła dyskusja panelowa prowadzona przez Adama Biernata, kierownika Zespołu Badań i Analiz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. W gronie ekspertów znaleźli się:

  • Pani Anna Nikowska, Główna Specjalistka w Wydziale Edukacji i Zdrowia Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, 
  • Pan Szymon Kurek, ekspert w Departamencie Usług Rozwojowych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, 
  • Pani Ada Zakrzewska, ekonomistka i analityk w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), 
  • Pani Małgorzata Dudziak, Kierownik Zespołu Podnoszenia Kwalifikacji Dorosłych, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

Umiejętności to jedna z najważniejszych walut na rynku pracy już teraz, a z pewnością w przyszłości ich rola jeszcze wzrośnie. Coraz częściej mówimy, że na rynku pracy brakuje osób posiadających odpowiednie umiejętności, a nie wykonujących konkretne zawody. W szybko zmieniającym się świecie, świecie rewolucji cyfrowej i szybkich oraz nieprzewidywalnych zmian to, co jest pewne, to zmiana. Zmiany wymagają od nas elastyczności, dostosowywania się do sytuacji, również w zakresie zdobywania nowych umiejętności, dlatego też wciąż słyszymy o potrzebie „uczenia się dorosłych".

Porównanie Polski i Małopolski pod względem odsetka osób dorosłych uczestniczących w kształceniu lub szkoleniu wypada na korzyść Małopolski. W 2021 przewaga Małopolski nad wynikiem krajowym wyniosła 2,5 p.p. (wskaźnik dla Polski: 5,4%, dla Małopolski: 7,9%), natomiast w 2022 wzrosła do 5,1 p.p. (wskaźnik dla Polski: 7,6%, dla Małopolski: 12,7%). Odsetek uczących się Małopolan wciąż jest jednak znacząco niższy od średniej dla Unii Europejskiej. W 2021 roku Komisja Europejska przyjęła plan działań na rzecz Europejskiego Filaru Społecznego, w którym określono trzy główne cele, które UE powinna osiągnąć do roku 2030. Jest wśród nich cel zakładający, że co najmniej 60% wszystkich osób dorosłych powinno każdego roku uczestniczyć w szkoleniu.

W drugiej części konferencji nie brakowało refleksji nad przyszłością rynku pracy oraz edukacji, szczególnie w związku z coraz szerszym stosowaniem sztucznej inteligencji. Najważniejsze wyzwania dla rynku pracy w kontekście rozwoju sztucznej inteligencji omówiła Pani dr hab. Aleksandra Przegalińska, prof. Akademii Leona Koźmińskiego. W swoim wystąpieniu wprost z Bostonu, gdzie odbywają się badania nad wpływem sztucznej inteligencji na rynek pracy, Pani profesor podkreśliła "Pracujemy nad tym by sztuczna inteligencja nie wypierała a wspierała miejsca pracy".

Strach przed wdrażaniem AI nie zatrzyma tej fali, ważne zatem żeby się tym zainteresować i uczyć współpracy. Co więcej, są już wyniki badan sugerujące, że użycie AI jako narzędzia w pracy do działań rutynowych zdecydowanie podnosi poczucie satysfakcji z pracy. W tym samym kierunku w swoim dwugłosie o przyszłości mówili Pani Agata Smolak, prezes Fundacji BigBang, która jest jednym z ekspertów ds. AI w Grupie Roboczej przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów specjalizująca się w innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych dla edukacji oraz Pan Tomasz Misztal, który jest uznanym trenerem mentalnym i szczególnie zajmuje się treningiem mózgu oraz rozwojem ciała i umysłu przez różne formy treningu. Podkreślali znaczenie zaakcentowania zmian w kontekście rozwoju nowego pokolenia, pokolenia Z, które wyrasta w dobie technologicznej i cyfrowej rewolucji. Balans pomiędzy rozmową z drugim człowiekiem a używaniem w komunikacji techniki to nowe wyzwanie nie tylko dla rodziców, ale również edukacji na każdym etapie życia.Konferencję uświetniło wręczenie odznak honorowych Primus in Agendo zasłużonym pracownikom Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie. Jest to odznaczenie honorowe nadawane przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Nadanie odznaki jest wyrazem uznania dla aktywnej, pełnej zaangażowania i oddania postawy wyróżnionych, najciekawszych i najbardziej wartościowych inicjatyw, nowatorskich osiągnięć oraz innowacyjnych projektów, a także rzetelności i ofiarności w podejmowanych działaniach.

Uroczystej dekoracji, z upoważnienia Pani Minister Marleny Maląg, dokonał Pan Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.