Wystartował Festiwal Zawodów

Umiejętności typowe dla zawodów nowoczesnych i tradycyjnych mogli podglądać uczniowie kończący szkoły podstawowe. Za nami pierwszy dzień Festiwalu Zawodów. Wydarzenie odwiedzić można również 25 kwietnia.

Festiwal Zawodów 2024 finansowany jest ze środków europejskich. Uroczyście otworzyli wydarzenie Łukasz Smółka, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz Gabriela Olszowska, Małopolska Kurator Oświaty. List od Wojewody Małopolskiego Krzysztofa Klęczara odczytał Łukasz Krzysztofik, Dyrektor Biura Wojewody. Można było również wysłuchać specjalnie przygotowanego na tą okazję nagrania Pani Urszuli Romańskiej, przedstawiciela Komisji Europejskiej.

Podczas targów prezentacje zawodów przygotowały technika, szkoły branżowe, szkoły wyższe, pracodawcy i służby mundurowe. Przestrzeń wystawiennicza podzielona jest na jedenaście stref, które pomagają uczniom usystematyzować wiedzę o perspektywach zawodowych w obrębie interesujących ich profesji oraz specjalizacji pokrewnych. Są to strefy: handlowo-usługowa, budowlana i energetyczno-chemiczna,elektryczno-informatyczna,mechaniczno-transportowa, medyczno-społeczna, rolniczo-leśna z ochroną środowiska, turystyczno-gastronomiczna, służb mundurowych, pracodawców/ nowych technologii, branżowych centrów umiejętności oraz doradztwa zawodowego.

Przestrzeń Festiwalu to przede wszystkim interaktywne pokazy zawodowe, do których wykorzystywana baza edukacyjno-zawodowa szkół technicznych i zawodowych. Na każdym stoisku uczniowie szkół podstawowych spotkają swoich starszych kolegów, którzy już uczą się w konkretnego zawodu. Zawodowych atrakcji nie brakuje z niemal każdej gałęzi gospodarki. Młodzież odwiedzająca przestrzeń EXPO może ponadto wziąć udział m.in. w warsztatach z projektowania konstrukcji przestrzennych „Od koncepcji pomysłu do fizycznego obiektu - czyli edukacja Steam w SkriLab’ie”.

Podczas pierwszego dnia Festiwalu odbyła się konferencja „Szkoły dla kompetencji przyszłości”, która poświęcona była trendom rozwojowym systemu edukacji. Najważniejsze z nich to edukacja nastawiona na konkretne kompetencje i umiejętności, cyfryzacja procesu kształcenia, postępująca transformacja cyfrowa gospodarki, ale także edukacja włączająca, umożliwiająca uczniom kształcenie niezależnie od różnic i potrzeb czy też „zielona gospodarka”.

Konferencję otworzył Łukasz Smółka, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. Głos zabrali również:

  • Piotr Bartosiak, Dyrektor Departamentu Strategii, Kwalifikacji i Szkolnictwa Zawodowego w Ministerstwie Edukacji Narodowej
  • Tomasz Krześniak, Zastępca Dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji
  • Dariusz Styrna, Dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego


Wśród panelistów znaleźli się m.in. dr hab. Barbara Worek – socjolożka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Bohdan Lisowski – BIŚ Computers, Jarosław Królewski – Synerise, Renata Porębska – pracownik naukowy Korporacyjnego Centrum Technologii ABB, Artur Wardas – Wicedyrektor Zespołu Szkół Łączności w Krakowie oraz Barbara Blacha – Dyrektor Izby Rzemieślniczej w Tarnowie. Głos zabrali również uczniowie z ZS Łączności – najlepszego technikum w Małopolsce.

Na scenie głównej również nie brakuje pokazów i prezentacji. Dzisiaj mogliśmy podziwiać m.in. przedstawienie pt. „Magia chemii” w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Chemicznych w Krakowie, pokaz barmański przygotowany przez uczennice Zespołu Szkół Gastronomicznych w Krakowie, jak również występy chóru Super Stras oraz cheerlederek Sweet Hearts z Zespołu Szkół Ekonomicznych nr 2 w Krakowie.

Rodzice i opiekunowie uczniów szkół kończących szkoły podstawowe mogli dzisiaj wziąć udział w warsztatach online pt. „Rodzic wspiera, młodzież wybiera”. Na warsztaty zapraszamy również jutro, 25 kwietnia w godzinach od 16.00 do 18.00.

Festiwal odbywa się pod patronatem honorowym Kuratorium Oświaty w Krakowie. Patronat medialny objęła Telewizja Polska.

Organizatorem Festiwalu Zawodów jest Województwo Małopolskie – Departament Edukacji, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Festiwal realizowany jest w ramach projektu „Zawodowa Małopolska” finansowanego ze środków programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027

Zawodowa Małopolska to operacja o znaczeniu strategicznym dla Małopolski.