W Harmężach dyskutowaliśmy o wielokulturowości na rynku pracy

W Centrum Franciszkańskim w Harmężach odbyła się konferencja "Wielokulturowość na rynku pracy – szanse i zagrożenia". Poświęcona była wyzwaniom związanym z migracją, integracją społeczną oraz przedsiębiorczością migrantów. Organizatorem konferencji był Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, instytucja Województwa Małopolskiego.

Część wydarzenia poświęcono aspektom prawnym. Starsza chorąży Straży Granicznej Joanna Pędrak przybliżyła aktualne przepisy w zakresie przekraczania granic Polski i opisała najczęstsze przypadki nadużyć. O współczesnych obliczach handlu ludźmi opowiedział zgromadzonym podkomisarz Hubert Bracik z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Edukację wielokulturową jako kluczowy element w rozwijaniu empatii, zrozumienia oraz integracji społeczności migrantów i uchodźców ze społecznością lokalną zaprezentowała Bernadetta Klimczak z Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie. Wyzwania, jakie niesie konflikt zbrojny na Ukrainie i kryzys uchodźczy, stanowiły istotną część problematyki poruszanej podczas konferencji. Ojciec Arkadiusz Bąk z Centrum Franciszkańskiego w Harmężach przybliżył idee duchowej mądrości św. Franciszka i Maksymiliana Marii Kolbego, prezentując ich zastosowanie w obliczu obecnych wyzwań i kryzysów relacji ludzkich. O przedsiębiorczości migrantów oraz ich doświadczeniach związanych z adaptacją w nowym środowisku biznesowym mówił Artem Bogatsky z SMART Parasol Biuro Tłumaczeń i Ubezpieczeń.

Zgodnie z maksymą „nic o nas bez nas" organizatorzy konferencji zaprosili przedstawicielki środowiska migrantów. Właścicielki firmy "Nail&Hair", Diana Iliushyna, Krystyna Niersiesova i Arevik Sardarian, podzieliły się swoją historią uchodźczyń wojennych z Armenii i Ukrainy oraz odbudowania i prowadzenia biznesu w branży beauty na emigracji.

W podsumowaniu konferencji o sposobach wsparcia cudzoziemców na lokalnym rynku pracy opowiedziała Iwona Musz z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, przedstawiając program "Wróć z POWEREM" oraz zapowiadając nowe instrumenty wsparcia, które uruchamiane będą w kolejnych latach.